Popis řeky a úseků

Při plánování túry doporučujeme: Z Kostelce nad Orlicí, kde je umístěna i základna naší půjčovny, je řeka sjízdná celoročně. 

Kostelec nad Orlicí - Albrechtice n.O. Jez a elektrárna – 17km (4-6 hod.plavby). Zpočátku řeka v regulovaném korytě lemuje zámecký park v Kostelci n.O., poté protéká již ve volné přírodě lukami a smíšenými lesy. Řeka vytvořila nesčetné zatáčky a meandry a tím se stává plavba po ní zajímavou, pro začátečníky velice dobrodružnou. Cestou můžete potkat padlé stromy, kde občas někoho potká nedobrovolná koupel. Před Albrechticemi n. O. po soutoku s Tichou Orlicí přichází neoblíbený "volej". Teď už po Orlici pádlujete až k jezu v Albrechticích n.O. Jez se přenáší vpravo.

Na levém břehu lze také přistát v případě, že zde končíte neboť je zde ideální místo ukončení plavby. Musíte dopádlovat těsně k elektrárně  až k česlům. Tři metry mírně se svažujícího břehu je místo pro přistavení vleku na převoz lodí. Jedinou nevýhodou tohoto místa je skutečnost, že tu není možnost občerstvení. Na vlakovou zastávku v Týništi n.O. 1,8km. Budete-li závislí na vlakové dopravě doporučujeme pokračovat na lodi až k silničnímu mostu v Týništi n.O., odtud je to na nádraží jen 800 m.

Albrechtice n.O. - Krňovice – 15,8km (4-6hod. plavby) Zpočátku pádlujete opět regulovaným korytem kolem loděnice v Týništi n.O. Za chvíli podplouváte pod silničním mostem, po 100 metrech míjite základnu Rampa sportu a zanedlouho vplouváte do přírody, opět nás čeká řada meandrů a zatáček a několik slepých ramen. Mezi mostem v Petrovicích (vpravo velká pláž vhodná k zastavení) a Štěnkovem vás čeká průjezd přes umělý kamenný práh. Obvykle se jezdí jazykem asi 2 metry od pravého břehu (zde můžete narazit na ostré kameny). Při vyšším stavu vody je možné jet prostředkem. V každém případě nad jezem zastavit a prohlédnout si ho.
Štěnkov poznáte podle velké písečné pláže vpravo. Asi 2km za Štěnkovem jsou Krňovice, kde se končí vlevo pod silničním mostem – velké dřevěné schodiště od vody. Na vlakovou z astávku Třebechovice pod Orebem 1,5 km.

Krňovice – Svinary – 9,2km (2-3 hod.plavby) Řeka opět meandruje mezi lesy a lukami. Zdoláme další kamenný práh a řeka se rozšiřuje a zanedlouho pádlujete již po klidné hladině do Svinar. Hned za silničním mostem vlevo velice příjemné místo pro ukončení plavby s parkovištěm. V dosahu MHD Hradec Králové.
Po řece lze pokračovat až do Hradce Králové, ale naše půjčovna tuto možnost vzhledem k dopravní obslužnosti nedoporučuje. Plavba městem nebývá již pro vodáky příliš zajímavá.

Doudleby n.O.- Kostelec n.O. - 4km (1-2 hod. plavby) Řeka bývá sjízdná po většinu roku i z Doubleb n.O. Klidná plavba s několika zatáčkami. Jez v Kostelci n.O. se přenáší vpravo.

Kousek od jezu je umístění náší vodácké základy, koupaliště, ubytování autokempu Orlice a občerstvení.

Na vlakovou zastávku v Kostelci n.O. je to cca 1 km. Na autobusové nádraží v Kostelci n.O. je to cca 1,5 km.

Na Tichou Orlici, která bývá pro mnoho vodáků velice zajímavá množstvím sjízdných a spíše nesjízdných jezů lodě dopravujeme dle individuálních objednávek.

V letních měsících však Tichou Orlici nedoporučujeme, protože mívá málo vody. Při plánování túry po Tiché Orlici musíte sledovat informace o sjízdnosti řek např. na www.raft.cz

Kilometráž a průvodce

Přesnou kilometráž najdete ve Vodáckém průvodci po řece Orlici (např. str. 22)

Používáme odzkoušené vodácké vybavení od českých výrobců – kvalitní a pohodlné.

Kutlíci
Hiko
Profiplast
Železný